O kancelariach, prawnikach oraz sądach - Dla prawników

Czasami prawie każdy będzie potrzebował prawnika, czy obrońcę w sądzie. Niezależnie od naszej niewinności. Dlatego dobrze jest szukać: adwokat rybnik i wybrać dobrą dla nas kancelarię.

Podwaliny systemu prawniczego w Europie

Prawo rzymskie to podwaliny europejskiego systemu prawnicze

O kancelariach, prawnikach oraz sądach - Dla prawników adwokat rybnik
go oraz ogólnie prawa. Przedmiot wykładany na studiach prawniczych na pierwszym roku również nosi taką nazwę.

Dlaczego prawo rzymskie jest tak ważne? Ponieważ odgrywa ważną rol;ę w tworzeniu i kształtowaniu współczesnego prawa, zwłaszcza cywilnego. Obecne przepisy są w większym lub mniejszym stopniu oparte o dekrety prawa rzymskiego. Prawo rzymskie zapoczątkowało między innymi wykształcenie się podstawowych kontraktów (najem, sprzedaż, pożyczka czy zlecenie) łatwo w tym wypadku dostrzec podobieństwo do naszego systemu umów, a to tylko wierzchołek góry lodowej.


Wymagania na adwokata - Wikipedia

Adwokat może wykonywać swój zawód w zespołach adwokackich lub indywidualnie (także w formie handlowych spółek osobowych). Kandydat na adwokata musi ukończyć wyższe studia prawnicze, odbyć aplikację adwokacką, tj. praktykę w adwokaturze oraz zdać egzamin adwokacki. Osoby posiadające tytuł naukowy profesora lub stopień naukowy doktora habilitowanego w dziedzinie prawa są zwolnieni z konieczności odbycia aplikacji i zdawania egzaminu adwokackiego.

Zawód adwokata polega na świadczeniu pomocy prawnej, a w szczególności na udzielaniu porad prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz występowaniu przed sądami i urzędami. Adwokaturę stanowi ogół adwokatów i aplikantów adwokackich. Prawo wykonywania zawodu ma tylko ten, kto został wpisany na listę adwokatów przez okręgową radę adwokacką. W Polsce wpisanych na listę jest ponad 7 tys. adwokatów.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Adwokat


Aplikacje prawnicze

Ukończenie studiów prawniczych nie równa się jeszcze z końcem edukacji, każdy prawnik bowiem musi zrobić tzw. aplikację. Aplikacja jest formą praktyki zawodowej dla prawników na różne specjalizacje. I tak mamy aplikację radcowską, adwokacką, sędziowska i jeszcze kilka innych.

Każda z rodzajów specjalizacji charakteryzuje się rożnymi zakresami zainteresowań danymi gałęziami prawa oraz czasem robienia tejże aplikacji. Dopiero po ukończonej aplikacji prawnik może wykonywać zawód związany ze swoją ukończoną aplikacją.